Jak zrobić kominek? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez kominka. Jest to przecież nie tylko awaryjne źródło ogrzewania. To również pełniący walory dekoracyjne element, a ciepło z niego płynące i żywy ogień potrafią umilić nawet najbardziej dżdżysty i ponury jesienny wieczór. W dzisiejszym wpisie dowiesz się nie tylko jak zrobić kominek i jak się do tego przygotować. Podpowiemy Ci, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, aby ogrzewanie kominkowe działało poprawnie. Pamiętaj, że dobrze dobrany wkład do niego to podstawa.

 

Budowę kominka najlepiej zaplanować na etapie budowy domu 

Wiele osób popełnia podstawowy błąd. Jaki? Otóż panuje powszechne przekonanie, że instalację kominka można przeprowadzić bez problemu na etapie wykańczania wnętrz. To ogromny błąd, ponieważ kominek nie jest tylko elementem wystroju pokoju. Jest on na stałe związany z podłożem oraz ścianą i powstaje jako jedna z pierwszych części budynku.  Dlatego tak istotne jest, aby jego budowę zaplanować już na etapie projektu. Dzięki temu dobrze dobierzesz nie tylko miejsce, ale i wielkość, wygląd i model kominka. 

 

Jak zrobić kominek? Najpierw, wybierz idealny do niego wkład

W niektórych regionach kominek jest podstawowym źródłem ciepła w budynku. Dlatego też, aby spełniał swoje funkcje, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Jak zrobić kominek, ale przede wszystkim, na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładu? Te podpunkty pomogą Ci w podjęciu decyzji: 

- sprawność – dostępne na rynku wkłady cechują się sprawnością na poziomie 70%. Oznacza to, że do pomieszczenia trafia 70% wytworzonego przez kominek ciepła, 

- moc nominalna – wkłady i kasety kominkowe, za pomocą instalacji, mogą rozprowadzać ciepło po wszystkich pomieszczeniach w domu: przyjmuje się, że 1 kW mocy może ogrzać 25 m3 wnętrza, 

- bezpieczeństwo przeciwpożarowe i komfort użytkowania – materiał, z którego wybudowany jest dom, a także sposób uzupełniania drewna oraz usuwania popiołu, również mają wpływ na to, jak zrobić kominek. 

 

Bezpieczna eksploatacja kominka: sprawdź, o czym musisz pamiętać 

Jeśli prawidłowo zainstalujesz wkład lub kasetę w kominku, to możesz go pozostawić bez nadzoru. Jednak inaczej jest w przypadku otwartego paleniska. Tu należy pokusić się o dodatkowe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Warto zabezpieczyć przestrzeń wokół niego materiałem niepalnym, aby chronić podłogę czy wykładzinę przed iskrami. Wszelkie meble i sprzęt RTV powinny być od niego oddalone o minimum 80 cm. Dodatkowo  zaopatrz się w parawany ustawione przy palenisku.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Pekaes) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Logo Tpay
Sklep internetowy Shoper.pl