Komin to niezbędny element każdej dobrze funkcjonującej instalacji grzewczej. Do jego zadań należy dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu oraz właściwe odprowadzanie spalin. Musi więc być dobrze dobrany do źródła ciepła. W ten sposób będzie trwały, bezpieczny i w pełni spełni swoje funkcje. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na jego szczelność, odporność na wysoką temperaturę oraz substancje wydalane w trakcie spalania. W tym artykule uzyskasz odpowiedź na pytanie, jaki komin do kominka wybrać. Czytaj dalej i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości.
Jaki komin do kominka? Rodzaje
Zastanawiając się nad tym, jaki komin do kominka wybrać, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Odpowiednio dobrany komin musi być szczelny oraz odporny na wysoką temperaturę. Przy zapaleniu się sadzy może ona przekroczyć nawet 1000°C.
Złym pomysłem jest zatem komin murowany. W tym wypadku zdecydowanie łatwiej o nieszczelności, przez co istnieje duże ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Jest on też mało odporny na wilgoć oraz agresywne kwasy. Czynnik ten całkowicie wyklucza zastosowanie murowanego komina, jeżeli masz zamiar używać paliw stałych lub gazowych. Te wymagają bowiem zastosowania komina kwasoodpornego.
Jak widzisz, przy wyborze komina dużą rolę odgrywa również rodzaj kotła oraz rodzaj paliwa. Najbardziej uniwersalne są kominy ceramiczne lub stalowe. Z tego też względu decyduje się na nie większość osób. Kominy tego typu mają lekką konstrukcję i nie wymagają fundamentu. Są też odporne na wilgoć i kwasy oraz szybko się nagrzewają. To z kolei gwarantuje większą trwałość i bezpieczeństwo instalacji. Duży wybór kominów ceramicznych i stalowych znajdziesz w naszym sklepie.
Jak dobrać komin do kominka?
Kolejne pytanie, jakie powinieneś sobie postawić to, w jaki sposób dobrać komin do kominka. Musi on przede wszystkim posiadać odpowiednie parametry. W pierwszej kolejności dobierz odpowiednią średnicę przewodu dymowego. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę moc kominka oraz wysokość komina. Przyjmuje się, że prawidłowa średnica powinna odpowiadać średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego.
Następnie musisz zapewnić prawidłowy ciąg. Oscyluje on w przedziale od 10 do 30 Pa. Jest to bardzo istotny parametr. Zbyt mały ciąg grozi cofnięciem spalin do pomieszczeń, co może skończyć się zaczadzeniem. Zbyt duży powoduje natomiast uciekanie ciepła wraz z dymem, przez co obniża się ekonomia spalania.
Ważna jest też wysokość komina. Najczęściej ma on od 4 do 5 m. Co istotne, wartość ta liczona jest od paleniska do komina, a nie od podłogi. Trzeba wylot komina poprowadzić ponad dach. Koniecznie sprawdź też, czy zakupiony komin posiada wyczystkę, trójnik do podłączenia wkładu oraz nasadę kominową lub daszek.