Jak obudować kominek za pomocą płyt krzemianowo-wapniowych? Instrukcja krok po kroku

Prawidłowo wykończony kominek to nie tylko estetyka, ale też względy bezpieczeństwa. Pamiętaj, że w przypadku tego wyposażenia temperatura może osiągać nawet 400 stopni Celsjusza. Użycie niewłaściwych materiałów i ich nieprawidłowy montaż mogłyby więc skutkować wystąpieniem pożaru. W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci zatem, jak prawidłowo obudować kominek. Skorzystamy przy tym z jednej z najtańszych metod. Polega ona na wykorzystaniu płyt krzemianowo-wapniowych.

Czym obudować kominek?

Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na obudowie kominka wykonanej z płyt krzemianowo-wapniowych. Są one dość tanie, a do tego proste w montażu. Nie oznacza to oczywiście, że użycie innych materiałów nie będzie prawidłowe. Obudowę wykonać można z wielu innych surowców. Ważne jest tylko, aby zatrzymywały ciepło. Do takich produktów zaliczyć można m.in.:

– cegłę,

– beton,

– granit,

– kamień,

– marmur,

– wapień,

– piaskowiec,

– płyty gipsowo-kartonowe,

– drewno.

Zarówno w przypadku drewna, jak i płyt gipsowo-kartonowych pamiętać musisz jednak o tym, aby prawidłowo oddzielić je od wkładu kominkowego. W tym drugim przypadku wymagany jest również montaż konstrukcji stalowej. Zdecydowanie lepiej jest zatem skorzystać z płyt krzemianowo-wapniowych, do których wystarczą jedynie wkręty fosfatowane i specjalistyczny klej. Jest to materiał niepalny i izolujący.

Jak obudować kominek za pomocą płyt krzemianowo-wapniowych?

Procedura wykończeniowa będzie inna w zależności od wybranego rodzaju materiału. Poniżej pokażemy Ci więc, jak obudować kominek za pomocą płyt krzemianowo-wapniowych.

Krok 1 – izolacja tylnej ściany kominka

Izolację tylnej ściany kominka wykonuje się tymi samymi płytami, co obudowę. Należy przykleić je do ściany specjalnym klejem. Całą konstrukcję zabezpiecz jednak również kołkami z dużym kołnierzem.

Krok 2 – obłożenie stelażu trwałymi płytami

Po wykonaniu izolacji możesz przejść do obłożenia wkładu trwałymi płytami. 

Obudowa nie może być zbyt ciasna. Należy zachować co najmniej 10 cm odstępu od wkładu. To umożliwi swobodny przepływ powietrza. Zachowaj też odstępy dylatacyjne pomiędzy płytą a ramą drzwi kominka – co najmniej 1-2 cm. Nie wymaga się uzupełniania płyt wełną kominkową, gdyż płyty krzemianowo-wapniowe mają doskonale właściwości termoizolacyjne.

Krok 3 – wycięcie otworów na wlotowe i wylotowe kratki wentylacyjne oraz otworu na wkład kominkowy

Najlepiej, aby otwory znajdowały się w obrębie jednej płyty, a nie na styku. Wówczas konstrukcja będzie solidniejsza. W żadnym wypadku nie możesz zapomnieć o otworach na kratki wentylacyjne. Sprawne odprowadzanie powietrza jest bardzo ważne – chroni przed przegrzaniem, a tym samym wystąpieniem pożaru. Otwory należy wyciąć na różnych wysokościach względem siebie, tak aby zapewnić wlot zimnego powietrza i wylot ciepłego.

Krok 4 – wykonanie komory dekompresyjnej

Jest to przestrzeń pod stropem w postaci półki z płyty. Ma ona izolować strop od wysokiej temperatury.

Krok 5 – wykonanie zewnętrznego wykończenia kominka

Wiesz już, jak prawidłowo obudować kominek. Przed przystąpieniem do prac zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz w nim gotowe zestawy materiałów. Mamy również ramki maskujące odstępy dylatacyjne, dzięki którym płyta nie styka się z ramą drzwi kominka.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Rohlig Suus) już od 150,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Logo Tpay
Sklep internetowy Shoper.pl